Guanajuato - "miasto rynków"


Guanajuato – miasto i stan położony środkowej części Meksyku. Zwane jest „miastem rynków”. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Miasteczko o tej trudnej dla Polaków do wymówienia nazwie jest siecią malutkich rynków i krętych uliczek przypominających bardziej labirynt, aniżeli plan miasta. Ruch samochodowy ograniczony jest tutaj do minimum, ponieważ większość dróg, po których poruszają się samochody odbywa się w specjalnie wybudowanych podziemnych tunelach. Jest to rozwiązanie i lepsze, i zdrowsze. Ciężko sobie wyobrazić całkiem niemałe miasto, w którym nie jeżdżą samochody, prawda? Guanajuato jest właśnie takim miejscem.

Nie zaleca się zwiedzania tego miejsca na własną rękę, gdy na przykład nie znamy hiszpańskiego. Jeśli jednak ktoś się na to zdecyduje, powinien zabrać ze sobą mapę miasta, a najlepiej urządzenie naprowadzające po zgubić się tam można naprawdę bez większego wysiłku. Dlatego też warto zabrać ze sobą przewodnika, który przeprowadzi nas przez kręte uliczki i pokaże ładne miejsca, których zapewne sami byśmy nie odkryli obawiając się o drogę powrotną do hotelu.

Historycznie rzecz ujmując, Guanajuato jest miastem, w którym dużo się działo. Chociażby odegrało dużą rolę w odzyskaniu przez Meksyk niepodległości. To tutaj swoją działalność rozpoczął przywódca ruchu powstańczego Manuel Hidalgo. To tutaj podczas wojny meksykańsko–amerykańskiej skupione były ogromne siły wojsk Stanów Zjednoczonych, wreszcie to tutaj miały miejsce krwawe walki podczas rewolucji meksykańskiej w 1910 roku.

Miasteczko w 1998 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Odbywa się tutaj także międzynarodowy festiwal Cervantino. Guanajuato nie jest miastem, gdzie istnieje dużo zabytków, charakterystycznych atrakcji turystycznych itd. Jest ono atrakcją samą w sobie. Jego malowniczość i klimat przebija nudne i przytłaczające muzea, ruiny i tym podobne rzeczy. Owszem, jest w Guanajuato jedno muzeum, ale swoją tematyką całkowicie odbiega od tych standardowych, bowiem jest to Muzeum Mumii, w którym mieści się ponad 100 sztuk prawdziwych kilkaset tysięczno letnich mumii. Zadziwiające jest to, że przetrwały one tyle czasu. Naukowcy twierdzą, że ma to związek z suchym i ciepłym klimatem tego miejsca.
Meksyk

Stolica, a jednocześnie największe miasto w Meksyku o urozmaiconej kulturze jest warne poznania, dlatego poczytaj o nim więcej...

Guadalajara

Jest drugim co do wielkości miastem Meksyku, a także, dzięki swoim tradycjom, głównym centrum kulturowym tego kraju...

Monterrey

Zamieszkiwane przez około 1,7 mln osób, jest to miasto nowocześnie uprzemysłowione, a także stanowi ważny punkt biznesowy meksyku...