Kiedy jechać i co zabrać


Ogólnie rzecz biorąc Meksyk jest krajem gorącym. W dużej mierze panują tam wysokie temperatury, więc na pewno planując taki wyjazd trzeba być solidnie na to przygotowanym. Kwestia terminu jest sprawą indywidualną, jednak w przeważającej większości biura turystyczne organizują wycieczki w okresie od kwietnia do listopada. Wtedy właśnie jest najcieplejszy okres w Meksyku, więc gdy zdecydujemy się na wyjazd na własną rękę, to także poleca się ten termin. Powinno się również dobrze przemyśleć to, co mam zapakować w nasze bagaże. Wiele ludzi zabiera mnóstwo toreb i walizek z jeszcze większą liczbą niepotrzebnych rzeczy nie pamiętając przy tym o rzeczach podstawowych, bez których obejść się nie można.

Przede wszystkim dokumenty. Między Polską, a Meksykiem obowiązuje ruch wizowy. Wizę otrzymujemy na granicy. W zależności od potrzeb możemy poprosić o 90 lub 180 dni pobytu. Wiąże się to z wypełnieniem pliku potrzebnych dokumentów i tutaj co ważne, otrzymujemy druczek, z którym musimy udać się do najbliższego banku i uiścić opłatę 250 pesos. W przypadku gdy tego nie zrobimy, a później będziemy wyjeżdżać z Meksyku, czeka nas kara dziesięciokrotnie wyższa. Istotną kwestią jest także wymiana pieniędzy. Dziennie można wymienić tylko 300$ i wymagany jest przy tym dokument tożsamości. Warto więc pieniądze wymienić w Polsce, aby do Meksyku przyjechać już z tamtejszą walutą.

Ponadto musimy dokładnie znać plan swojej wycieczki. Chodzi tutaj o miejsca, które odwiedzimy. Jeśli przykładowo będzie to miejsce, gdzie są wysokie temperatury, wtedy przyda nam się odpowiednia odzież – zwiewna, cienka, najlepiej bawełniana. Jeśli natomiast pojedziemy w chłodniejsze miejsce to tutaj trzeba mieć cieplejsze ubranie – sweter lub bluzę, która ogrzeje nas czy to w górach, czy w chłodniejsze wieczory. Pieniądze - rzecz oczywista, ale również wymagająca wymienienia w dwóch kontekstach. Bierzemy tyle pieniędzy, ile sobie na to przeznaczyliśmy jednak co ważne, musimy być przygotowani na dwie rzeczy. Po pierwsze napiwki – bardzo popularne i domaga się ich każdy, gdy ich nie damy, dana osoba może nieprzychylnie na nas popatrzeć. Po drugie zwyczaj targowania się. Ostatnio Wojciech Cejrowski w swoim programie dokładnie to ukazał. Kupował koszulę, która kosztowała 200 pesos. Zaproponował 50. Ekspedientka od razu się zgodziła. Widzimy zatem, że ceny wyjściowe są dużo wyższe, nie trzeba się nią zrażać tylko z miejsca się targować. Niezależnie od tego czy jesteśmy na targu, czy w centrum handlowym.


Meksyk

Stolica, a jednocześnie największe miasto w Meksyku o urozmaiconej kulturze jest warne poznania, dlatego poczytaj o nim więcej...

Guadalajara

Jest drugim co do wielkości miastem Meksyku, a także, dzięki swoim tradycjom, głównym centrum kulturowym tego kraju...

Monterrey

Zamieszkiwane przez około 1,7 mln osób, jest to miasto nowocześnie uprzemysłowione, a także stanowi ważny punkt biznesowy meksyku...