Guadalajara - centrum kulturowe


Drugim co do wielkości miastem Meksyku jest Guadalajara. Położone jest ono w zachodniej części kraju, jest jednocześnie stolicą stanu Jalisco. Samo miasto zamieszkuje około 1,6 miliona ludności, natomiast zespół miejski blisko 4 miliony ludzi. Różnica w populacji między stolicą kraju – miastem Meksyk, a Guadalajarą jest znacząca, jednakże liczba 4 milionów na wielu osobach robi duże wrażenie. W Polsce przykładowo nie ma miasta, którego populacja chociaż w połowie byłaby równa tej z Guadalahary.

Jeśli chodzi o ekonomię i gospodarkę tego miasta, to w dużej mierze bazuje ona na przemyśle, zwłaszcza technologiom informacyjnym z dużą liczbą międzynarodowych korporacji zajmujących się dziedziną IT. Ponadto duży procent w gospodarce zajmują także tzw. przemysły tradycyjne, które ktoś mógłby uznać za przeżytek, jednak w rzeczywistości one istnieją i mają się bardzo dobrze. Do tej dziedziny należy na przykład produkcja obuwia czy tekstyliów. Na uwagę w tej dziedzinie zasługuje również fakt, iż w 2007 roku Guadalajara drugim miastem w Ameryce Północnej w zakresie potencjału ekonomicznego. Wyprzedziło je tylko Chicago. Trzeba przyznać, że to nie lada osiągnięcie.

O ile Mexico City znane i kojarzone jest generalnie z tym państwem, o tyle Guadalajara uchodzi zarówno w samym Meksyku, jak i na całym świecie za centrum kulturowe kraju. To tutaj odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Guadalajara czy Międzynarodowe Targi Książki. Wreszcie to tutaj możemy posłuchać rodowitych Mariachi, czyli niezwykle popularnych orkiestr w Meksyku. Siedząc w restauracji, na ławce, spacerując chodnikiem lub spędzając spokojny wieczór na tarasie domu, usłyszymy piękną i zajmującą muzykę – rodowitą muzykę Meksyku, która zostanie w naszej pamięci na długi czas. Stąd pochodzi jedna z dwóch najbardziej popularnych drużyn w Meksyku – Chivas (nie mylić z dobrym alkoholem, gdyż nie ma tutaj najmniejszego związku). Co warto zobaczyć w tym mieście? Rzeczą nie do wykonania byłaby tutaj niezdarna próba przedstawienia i zaprezentowania wszystkich zalet tego cudownego miasta. Katedra, Rotunda, Regionalne Muzeum, Pałac Municipal de Guadalajara to tylko część niezmiernie ciekawych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć, spędzając wakacje lub urlop w Meksyku.


Meksyk

Stolica, a jednocześnie największe miasto w Meksyku o urozmaiconej kulturze jest warne poznania, dlatego poczytaj o nim więcej...

Guadalajara

Jest drugim co do wielkości miastem Meksyku, a także, dzięki swoim tradycjom, głównym centrum kulturowym tego kraju...

Monterrey

Zamieszkiwane przez około 1,7 mln osób, jest to miasto nowocześnie uprzemysłowione, a także stanowi ważny punkt biznesowy meksyku...